کاشت لوبیا چیتی باید در شرایط خاصی انجام شود. وجود این شرایط منجر به تسریع رشد لوبیا چیتی شده و شما را در مراحل کاشت، داشت و برداشت با مشکل مواجه نمی سازد. لطفاً با روش کاشت و نگه داری لوبیا چیتی همراه ما باشید.

 

لوبیا چیتی را می توان از جمله حبوبات محبوب در ایران نام برد که گزینه مناسبی برای کاشت در باغچه های کوچک و یا گلدان های اپارتمانی نیز محسوب می شود. در ادامه به آموزش کاشت لوبیا چیتی و معرفی خصوصیات لازم برای پرورش آن می پردازیم.

خصوصیات جغرافیایی برای کاشت لوبیا چیتی

لوبیا چیتی گیاهی گرما دوست است و در مناطقی با شب های خنک و روزهای گرم پیوند عمیقی دارد. دمای مطلوب برای کاشت لوبیا چیتی, ۲۰ تا ۲۸ درجه در روز و در شب معادل ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است. این گیاه قادر به تحمل دمای بیش از ۳۰ درجه نیست و دمای بیش از ۳۵ نیز، سبب عدم تشکیل دانه در آن می گردد. ضمن اینکه دمای کمتر از ۱۵ درجه نیز برای رشد آن نامطلوب است. واکنشی نسبت به مدت روز ندارد. ۳۰ تا ۴۰ روز بعد از کاشته شدن، گلدهی شروع خواهد شد. گلدهی آن به یک ماه می کشد. البته این میزان رشد محدود نبوده و هنگام رسیدن غلاف ها متفاوت است.

بهترین تناوب انتخابی برای کاشت لوبیا، گندم و جو است. تفاوت مورفولوژیکی و ریشه ای گندم با لوبیا اغلب مواد لازم برای لوبیا را تهیه می کند.

مراحل کاشت لوبیا چیتی

برای کاشت لوبیا چیتی، انتخاب بذر اهمیت زیادی دارد. با انتخاب صحیح بذر، به تولید رضایت بخش دست خواهید یافت. در انتخاب بذر به موارد زیر توجه کنید:

  • قوه نامیه: بذر انتخابی رسیده، سالم و تازه باشد و قوه نامیه آن از ۹۵ درصد کمتر نباشد.
  • خالص بودن بذر: بذر گزینشی باید خالص و یکنواخت باشد.
  • پاک بودن بذر: بذر لوبیا چیتی باید از ناخالصی های بذری و غیر بذری و علف های هرز به دور باشد.

بهتر است بذر را از مراجع ذی صلاح تهیه کنید. اگر کشاورز قصد استفاده از بذر تولیدی خود را دارد، باید دست به خالص کردن بذر در دو مرحله بزند. باید قطعه زمین کشت سال آینده را مشخص و تمام امور مانند علف های هرز، مبارزه با آفات بیماری را انجام داد و بوته های ناخالص را که از نظر شکل و اندازه و غلاف متفاوت هستند جدا کنید. اگر کشاورز یک هکتار زمین داشته باشد و از آن دو تن لوبیا دریافت کند، باید حدود ۲۰۰ کیلو برای کاشت بذر آینده نگه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *